Zimdancehall Awards 2020 Winners : Full List 

Zimdancehall awards 2020

Zimdancehall Awards 2020 Winners        

BEST MALE JNR -Bazooker

Best Male Artist-Freeman HKD 

BEST FEMALE ARTIST – Queen Kadijah

BEST YOUNG ARTIST- Flex T & King Libo 

BEST MALE VOCALIST- Guspy Warrior 

BEST FEMALE VOCALIST-Lindsay

KING OF HELMETS – Dadza D

QUEEN OF HELMETS -Bounty Lisa 

BEST ZIM REGGAE ARTIST-Seh Calaz 

BEST INTERNATIONAL ARTIST-Buffalo Soldier

BEST SONG 2020  – Hello Mwari(Jah Master)

BEST ALBUM 2020-Njema(Winky D)

BEST COLLABO 2020-Fadza Mutengi(Poptain & Allanah)

BEST PRODUCER 2020- Levels Chillspot

BEST PRODUCER OUTSIDE HARARE/ZIM-Jusa Dementor & Mankind Studios

MOST IMPROVED PRODUCER-Leekay & Gze

MOST IMPROVED ARTIST-Ndunge Yut & Master H 

Most Disciplined Artist-Kinnah 

BEST RIDDIM 2020-Nashnation2 

BEST VIDEO 2020-International Movement 

BEST VIDEO MEDLEY -Mashwede Riddim Medley &Shumba Fashions Riddim medley

BEST SOCIAL SONG-Handikwerete (Bazooker)&Ghetto(Celcius)

BEST SONG DEDICATED TO COVID19-Lindsay

BEST NEW ARTIST MALE -Vanchoga

BEST NEW ARTIST FEMALE- Anita Jackson

BEST MANAGER-Creative Culture & Khuluza BigBas

BEST DJ -Dj Iroq & Dj Simshow

BEST male – Presenter Handsome Gudo

Best Female Presenter/MC- Butterphly &Chacha

BEST MIXTAPES DJ-Afro Dynast Sound,Dj Mawaya & Dj Tynash

BEST ARTIST OUTSIDE HARARE/ZIM-Hwindi President &Quonfused

BEST FASHION SPONSOR-Shumba Fashions

BEST SPONSOR/PROMOTER- Tinashe Mutarisi & Mashwede

BEST SPONSOR/PROMOTER OUTSIDE ZIM/HRE-Passion Java & Boss D

GROUP/FOUNDATION SUPPORTED ARTISTS DURING LOCKDOWN-Mahwindo Foundation,1202 Herbal Solutions &Boss Gaga

STUDIO/BRAND SUPPORTING UPCOMING ARTIST-Chillspot, Yalanation,Big Bass Ent &Solid Records

BEST SOUND ENGINEER-DollarBill Ent

BEST LIVE BAND -Shabbach Band 

BEST LOCKDOWN PERFORMANCE-Mai TT  

BEST STAGE PERFORMER-Winky D & Seh Calaz

BEST BLOGGER/PUBLISHER-Plot Mhako & Praise Masvosva & Journalist Vanoyera 

RADIO SUPPORTING ZIMDANCEHALL-Merciles(Power FM) & Zimdancehall Empire(ZiFM)

BEST HELMET SONG-Jahnoz(Ngungundengu) & Dashocca(Gukamacafalla)

BEST COMEDIAN-Dhafu & Bothwel Mwanandimai

BEST GROUP/DUO-Team BP & Donfamily

BEST GRAPHICS DESIGNER-Jae Media &GD & VINNZ 

BEST PHOTOGRAPHER-TINPO Media

ONLINE MEDIA-NashTV Zimbabwe, Punchstar,Stewart Nyamayaro & ShemaTV 

MOST INFLUENTIAL PERSON-Ginimbi

ZIMDANCEHALL PIONEERS-Sniper,Templeman,Symlie,Judgement Yard ,Winky D ,King Shaddy,King Labash &Badman

BEST DANCE CREW-Sesfikile & Team Expandables

PEOPLE’S CHOICE-Souljah Love & Fantan 

BEST VIDEO DIRECTOR -Drift Enerst & Blaqs  

BEST LOCKDOWN PROGRAM-Nash TV & Garamumba 

MUSIC DISTRIBUTOR- Dope Queen,Robert Zhuwao,Trinix WemaTrix,Maxx Nyandoro&Punchstar

HONORARY AWARDS-Mama Redrose,King Alfred,Chipaz, Bodyslam, Digital One